:Ordinationszeiten:

Di-Fr 8-11 Uhr

& 13-15 Uhr  • SIMDI AGZINIZDA YENI BIR YARA VAR.

   AGZINIZDAKI YARANIN YENIDEN KANAMAMASI IÇIN BIR KAÇ GÜN SICAK YIYECEK VE IÇECEKLERDEN UZAK DURUN.

   ACI VE SERT YIYECEKLER DE YARANIN IYILESMESINI GECIKTIRIR.

   YEMEKDEN SONRA AGZINIZI SERIN SU VEYA PAPATYA ÇAYI ILE ÇALKALAYIN.

   AGZINIZDAKI YARAYI ASLA DIS KÜRDANI VEYA BENZER ARAÇLARLA TEMIZLEMEYE ÇALISMAYIN. BUNU YAPTIGINIZ TAKDIRDE YARANIN ÜZERINI KAPATAN DOGAL KABUGUNU ZEDELERSINIZ VE YARANIN IYILESMESINI GECIKTIRIRSINIZ.

   YARANIZIN OLDUGU TARAFDAKI YANAGINIZ SISMEYE BASLARSA, SISMEYI ENGELLEMEK IÇIN SISLIGE SOGUK BEZ BASTIRARAK BU SISLIGI MÜMKÜN OLDUGUNCA AZA INDIRMEYE ÇALISABILIRSINIZ.

   YATARKEN YARA OLMAYAN TARAFA YATILMAK TERCIH EDILMELI VE YARA SERIN TUTULMALIDIR.

   YARANIN TEKRAR KANAMASI HALINDE YARAYI SOGUK TUTUN VE TEMIZ, ÜTÜLENMIS BIR MENDILI KANAMA GEÇENE KADAR ISIRIN.


  • Bir ömür boyu saglikli disler

   Ebeveyn olarak çocuklariniza siz örnek olmalisiniz. Çocuklariniz sizden ve sizin davranislarinizdan dogru dis bakimini ögreniceklertir. Siz dislerinizi düzenli ve dogru olarak temizlerseniz çocuklariniz da sizin bu davranisinizi görerek dis temizliginin önemini ve gerekliligini anlayacaklardir. Dogru beslenme, dis temizliginde sizin yardiminiz ve 3 yasindan itibaren alti ayda bir yapilacak düzenli dishekimi kontrolleri çocugunuzun bir ömür boyu saglikli dislere sahip olmasini mümkün kilar.

   Ilk süt disinden itibaren düzenli dis temizliginin önemi

   Çocugunuzun gelisiminde dis temizligi ilk çikan süt dislerinden itibaren cok önemlidir!
   Emzirilmekde olan cocuklar da baslangiçda yumusak bir bez veya kulak temizleme pamugu disleri temizlemek için yeterlidir. Çocuklar biraz daha bügüdügünde yumusak bir dis firçasina ve 2 yasindan itibaren de bezelye büyüklügünde florlu dis macununa geçilmelidir. Çocuklara dis çürümesi çogunlukla aile veya aile yakinlarindan geçmektedir. Mesela yere düsen emzigi temizleme amaciyla kendi agziniza sokup sonra da bebeginize verdiginiz de kendi agzinizdaki bakterileri de bebeginize bulastirip onun da dislerinin çürümesine sebeb olursunuz. Çocugunuza yemek yedirirken de asla onun kasigini kendi agziniza almayin. Disler günde en az iki kere (özellikle de aksamlari) firçalanmalidir. Bazen çocuklar dislerinin firçalanmasini istemezler. Hikayeler anlatarak veya sarki söyleyerek çocugunuzun dikkatini baska seylere çekmeye çalisin. „Dis temizligini“ büyütüp zorlastirmayin. Mümkün oldugunca oyun olarak yaklasmaya çalisin ve asla çocugunuzu „Disciye gitmekle“ tehdit etmeyin. Zaman geçtikçe çocugunuz dislerini kendi firçalamak isteyecekdir. Dislerini firçalamasina izin verin, ama mutlaka siz arkasindan tekrar firçalayin. (ilkokula giderken bile) Çocuklar ancak yazi yazmayi ögrendikden sonra kendi dislerini firçalayabilicek el kabiliyetine sahip olabilirler. Fakat siz genede kontrol etmeye devam edin. Plak tableti kullanarak dis firçalama tekniginizi gelistirebilirsiniz. Bu tabletler iyi temizlenmemis bölgeleri görmenizi sagliyacakdir.

   Dogru beslenme

   Ne kadar sik ve çok seker tüketilirse, agzinizdaki asit orani o kadar artar ve bu da dis çürümelerine sebep olan bakterilerin agizda üremelerini hizlandirir. Bunun disinda da dislerde ilk çürüklere uzun süreli, için de seker olan sivilarin oldugu biberonlarin kullanimi sebep olur. Çocugunuza susadiginda su veya sekersiz çay verin. Tatli yenilmesine en uygun zaman ana yemekden sonradir ve hemen ardindan disler firçalanmalidir. Seker tüketimini bütün güne yayarsaniz, agzinizdaki asit orani sürekli olarak yüksek kalacakdir. Bu da dislerinizin cürümesini hizlandiracakdir. Dis sagliginizda flor da çok önemli bir yer alir. Yemekleriniz de floru arttirilmis tuz kullanarak flor ihtiyacinizi destekleyebilirsiniz. Böylece dislerinizin aside olan direncini arttirmis olursunuz.

   DIS TEMIZLIGI

   Dislerin saglikli kalmasi nasil saglanir?
   1. Dogru beslenme
   2. Düzenli temizleme
   3. Alti ayda bir dis hekimi kontrolü

   Profesyonel dis temizletmek ne demekdir?
   Dis hekimi dislerinizdeki dis taslarini ve sizin temizleyemediginiz plaklari temizler ve genel olarak dislerinizi ve dis etlerinizi kontrol eder.

   Dis nasil dogru temizlenir?
   1. BOYAMA: Dislerinizi dis boyama hapi ile boyayarak nerede plak birikdigini daha iyi görebilirsiniz.
   2. TEMIZLEME: Dis firçasi ve macunuyla disler her tarafidan gerektigi kadar uzun süre firçalanmalidir. Daha sonra dis ipi veya dis arasi firçasiyla dislerin arasindaki plaklar da temizlenmelidir.
   3. KONTROL: Dis aynasi ile dogru temizleyip temizleyemediginizi kontrol edebilirsiniz. Gene bu adimda da gerek duyulursa dis boyama hapini kullanabilirsiniz.

   Disler ne siklikda firçalanmalidir?
   Günde en az iki kere. Disler sabah kahvaltisindan ve aksam yemeginden sonra, yatmadan önce mutlaka fircalanmalidir.